O javnim dražbama

Prodaja u postupku ovrhe

Nekretnine
  • Javna dražba
    Prodaja nekretnine jedna je od ovršnih radnji u postupku ovrhe koja se odvija nakon pribilježbe odluke o ovrsi u zemljišnoj knjizi i određivanja vrijednosti
  • Određivanje vrijednosti nekretnine
    Vrijednost nekretnine kao osnova za javnu dražbu potvrđuje se Zaključkom o prodaji.
  • Prodajna cijena nekretnine
    Postupci započeti prije 15.10.2012:Prva javna dražba
    Nekretnine se mogu prodati za 2/3 (dvije trećine) utvrđene vrijednosti, međutim ne za manje od 2/3 utvrđene vrijednosti.

    Druga javna dražba
    Nekretnine se mogu prodati za 1/3 (jednu trećinu) utvrđene vrijednosti, međutim ne za manje od 1/3 utvrđene vrijednosti.

    Postupci započeti nakon 15.10.2012:

    Prva javna dražba
    Nekretnine se mogu prodati za 2/3 (dvije trećine) utvrđene vrijednosti, međutim ne za manje od 2/3 utvrđene vrijednosti.

    Druga javna dražba
    Nekretnine se mogu prodati za 1/2 (jednu polovinu) utvrđene vrijednosti, međutim ne za manje od 1/2 utvrđene vrijednosti.

  • Tko može sudjelovati na javnoj dražbi?
    Na javnoj dražbi može sudjelovati svatko, također i strane fizičke i pravne osobe. Za sudjelovanje je potrebno pravodobno uplatiti jamčevinu. Pritom je potrebno uzeti u obzir određena ograničenja: niti jedna strana fizička ili pravna osoba ne može biti vlasnik poljoprivrednih zemljišta, šuma, zaštićenih područja, pravima prvokupa je ograničeno također i stjecanje nekretnina koja se tretiraju kao kulturna dobra. Nema nikakvih ograničenja za strane fizičke i pravne osobe iz država članica EU, za kupovinu građevinskih zemljišta, stanova i poslovnih zgrada. Druge strane fizičke i pravne osobe mogu postati vlasnici nekretnina temeljem odluke o postojanju uzajamnosti (reciprocitet).
  • Tko ne može biti kupac?
    Kupac ne može biti sudac, ovršitelj ili netko drugi koji službeno sudjeluje pri prodaji. Niti jedna strana fizička i pravna osoba ne može biti vlasnik poljoprivrednih zemljišta, šuma, zaštićenih područja, pravima prvokupa ograničeno je također i stjecanje nekretnina koje se tretiraju kao kulturna dobra. Strane fizičke i pravne osobe ne mogu postati vlasnici nekretnina, ako između država ne postoji načelo uzajamnosti odnosno ako one ne steknu odluku o postojanju uzajamnosti (reciprocitet).
  • Razgledavanje nekretnine
    Zaključkom o prodaji određeno je kada i na koji način se nekretnina može razgledati. Ako netko iz opravdanih razloga ne može obaviti razgledavanje u tom vremenu, može podnijeti zahtjev za razgledavanje u drugom danu. Troškove razgledavanja u tom slučaju snosi ta osoba.
  • Jamčevina
    To je novčani iznos kojeg mora platiti svatko tko želi sudjelovati na javnoj dražbi. Jamčevina iznosi 1/10 (jednu desetinu) procijenjene vrijednosti ili početne cijene. Uplaćuje se prije početka dražbe ili pak na transakcijski račun tijela koje vodi postupak ili onako kako je navedeno u Zaključku o prodaji. Ako se jamčevina plaća na transakcijski račun suda, potrebno je sucu prije početka dražbe pokazati potvrdu o uplati jamčevine. Jamčevina se neuspješnim ponuditeljima vraća nakon završetka dražbe.
  • Što ako je na dražbi prisutan samo jedan ponuditelj?
    Nekretnina se može prodati i onda kad je prisutan samo jedan ponuditelj. Sud može na prijedlog stranke u ovršnom postupku s obzirom na okolnosti odložiti prodaju nekretnine.
  • Obveza uspješnog ponuditelja nakon javne dražbe
    Nakon dražbe sud izdaje Rješenje o dosudi. Uspješni ponuditelj nakon dražbe mora platiti kupovninu u roku koji je odlučen u Zaključku o prodaji. U slučaju da to ne učini, sud na plaćanje kupovnine poziva drugog najboljeg ponuditelja odnosno sljedeće najbolje ponuditelje po vrsti koji budu dali svoj pristanak.
  • Izručenje nekretnine kupcu
    Nakon toga može se urediti upis u zemljišnu knjigu. Upisom vlasničkog prava na kupca brišu se također i sva prava i tereti, o kojima je sud odlučio u rješenju o dosudi.
  • Koliko je sigurna kupovina nekretnine na javnoj dražbi (u postupku ovrhe)?
    Kupac nekretnine u postupku ovrhe stvar dobiva slobodnu od svih založnih prava, hipoteka, zemljišnog duga. Uknjižena založna prava i zemljišni dug na toj nekretnini prestaju nakon što odluka o izručenju kupcu postane pravomoćna, iako založni vjerovnici odnosno vjerovnici zemljišnog duga nisu potpuno isplaćeni.

    Međutim ne prestaju: Stvarne služnosti, stvarni teret i građevinsko pravo. Prodajom nekretnine ne prestaju također i osobne služnosti koje su upisane u zemljišnu knjigu prije prava založnih vjerovnika odnosno vjerovnika, na čiji je prijedlog sud dozvolio ovrhu. Premda postojanje takvih prava sud uzima u obzir pri određivanju vrijednosti nekretnine, kupac je isto tako Zaključkom o prodaji prije kupovine upoznat s postojanjem tih prava. Također, prodajom nekretnine ne prestaje najamni ili zakupni odnos, koji je bio zaključen i upisan u zemljišnu knjigu prije upisa založnih prava i prije upisa prava na isplatu u toj ovrsi. Kupac time postaje novi najmodavac ili zakupodavac.

Pokretnine
  • Javna dražba
    Prodaja pokretnina jedna je od ovršnih radnji u postupku ovrhe koja slijedi nakon pljenidbe i procjene. Pokretnine se prodaju na javnoj dražbi ili neposrednim ugovorom između kupca i ovršitelja odnosno preko osobe koja obavlja komisijske poslove.
  • Procijenjena vrijednost pokretnina
    Procjenu pokretnina obično obavlja ovršitelj (ili javni bilježnik, sud, dakle ovršno tijelo, ili pak javni komisionar, ako se prodaja provodi preko njega) koji obavlja pljenidbu. Na zahtjev i o troškovima stranaka u postupku, procjenu obavlja sudski procjenitelj.
  • Prodajna cijena pokretnine
    Prva javna dražba ili Druga javna dražba
    Pokretnine se mogu prodati po 1/2 (jednoj polovini) procijenjene vrijednosti, međutim ne za manje od 1/2 procijenjene vrijednosti.Isto vrijedi za prodaju neposrednim ugovorom u 1. i 2. roku.
  • Tko može sudjelovati na javnoj dražbi?
    Na javnoj dražbi može sudjelovati svatko, također i strane fizičke i pravne osobe.
  • Razgledavanje pokretnine
    Razgledavanje predmeta koji se prodaju na dražbi, moguće je u pravilu 15-30 minuta prije početka javne dražbe, ili u vremenu koje je navedeno u pozivu.
  • Jamčevina
    To je novčani iznos kojeg mora platiti svatko tko želi sudjelovati na javnoj dražbi. Jamčevina iznosi 1/10 (jednu desetinu) procijenjene vrijednosti ili početne cijene. Uplaćuje se prije početka dražbe ili 3 dana prije dražbe na transakcijski račun tijela koje vodi postupak ili onako kako je navedeno u Zaključku o prodaji. Ako se jamčevina plaća na transakcijski račun suda, ovršitelju je potrebno prije početka dražbe pokazati potvrdu o uplati jamčevine. Jamčevina se neuspješnim ponuditeljima vraća nakon završetka dražbe.
  • Što ako je na dražbi prisutan samo jedan ponuditelj?
    Pokretnina se može prodati također i onda kad je prisutan samo jedan mogući ponuditelj.
  • Obveza uspješnog ponuditelja nakon javne dražbe
    Uspješni ponuditelj odmah nakon dražbe mora platiti kupovninu i preuzeti stvar. Kupac postaje vlasnik stvari kad ih preuzme.
  • Koliko je sigurna kupovina pokretnine na javnoj dražbi (u postupku ovrhe)?
    Kupac stvar dobiva slobodnu od svih tereta i postaje vlasnik stvari također i u slučaju kad dužnik nije bio njen vlasnik. Kupac pak kupuje po načelu viđeno kupljeno i nema prava iz jamstava o tehničkim greškama.

Prodaja u postupku stečaja

Javna dražba

Nekretnine i Pokretnine

  • Javna dražba
    To je jedan od načina prodaje također i u stečajnom postupku. Na dražbi uspješan kupac je onaj koji ponudi najvišu cijenu i ispuni ostale možebitne uvjete.
  • Određivanje vrijednosti nekretnina i pokretnina
    Procjenu nekretnina i pokretnina obavlja stečajni upravitelj ili sudski procjenitelj.
  • Prodajna cijena nekretnina i pokretnina (u stečaju)
    Prva javna dražba
    U pravilu se nekretnine i pokretnine me mogu prodati ispod procijenjene vrijednosti.

    Druga javna dražba
    Nekretnine i pokretnine ne mogu se prodati ispod početne cijene, koja je na 2. javnoj dražbi obično niža od procijenjene vrijednosti.

  • Tko može sudjelovati na javnoj dražbi?
    Na javnoj dražbi može sudjelovati svatko, također i strane fizičke i pravne osobe. Za sudjelovanje je potrebno pravodobno uplatiti jamčevinu. Potrebno je uzeti u obzir određena ograničenja: niti jedna strana fizička i pravna osoba ne može biti vlasnik poljoprivrednih zemljišta, šuma, zaštićenih područja, pravima prvokupa ograničeno je također i stjecanje nekretnina koja se tretiraju kao kulturna dobra. Nema nikakvih ograničenja za strane fizičke i pravne osobe iz država članica EU, za kupovinu građevinskih zemljišta, stanova i poslovnih zgrada. Druge strane fizičke i pravne osobe mogu postati vlasnici nekretnina temeljem odluke o postojanju uzajamnosti (reciprocitet).
  • Tko ne može biti kupac?
    Kupac pokretnine može biti svatko. Niti jedna strana fizička i pravna osoba ne može biti vlasnik poljoprivrednih zemljišta, šuma, zaštićenih područja, pravima prvokupa ograničeno je također i stjecanje nekretnina koja se tretiraju kao kulturna dobra. Također, vlasnici nekretnine ne mogu postati strane fizičke i pravne osobe, ako između država ne postoji načelo uzajamnosti odnosno ako one ne steknu odluku o postojanju uzajamnosti (reciprocitet).
  • Razgledavanje nekretnina i pokretnina
    Razgledavanje je u pravilu moguće nakon prethodnog dogovora sa stečajnim upraviteljem ili u vremenu koje je navedeno u pozivu.
  • Jamčevina
    To je novčani iznos kojeg mora platiti svatko tko želi sudjelovati na javnoj dražbi. Jamčevina u pravilu iznosi 1/10 (jednu desetinu) početne cijene ili onoliko koliko je to odlučeno u pojedinačnom pozivu. Jamčevina se svim neuspješnim ponuditeljima vraća nakon završetka dražbe ili u vremenu koje je navedeno u pozivu. Uspješnom ponuditelju, koji ne plati kupovninu u roku ili odstupi od svoje ponude, jamčevina se ne vraća.
  • Što ako je na dražbi prisutan samo jedan ponuditelj?
    Nekretnine ili pokretnine mogu se prodati i onda kad je prisutan samo jedan ponuditelj.
  • Obveza uspješnog ponuditelja nakon javne dražbe
    Uspješni ponuditelj dužan je nakon završetka dražbe sa stečajnim upraviteljem potpisati prodajni ugovor i platiti kupovninu te ispuniti ostale možebitne obveze u skladu s prodajnim ugovorom.
  • Predaja nekretnine ili pokretnine kupcu
    Nakon plaćanja kupovnine sud izdaje odluku o predaji (Zaključak o predaji) nekretnine ili pokretnine kupcu. Nakon toga kupac može preuzeti pokretninu, dok se za nekretnine k tome još uređuje upis u zemljišnu knjigu. Upisom vlasničkog prava na kupca brišu se također sva prava i tereti, o kojima je sud odlučio u Rješenju o dosudi.
  • Koliko je sigurna kupovina nekretnina i pokretnina na javnoj dražbi (u stečaju)?
    Stvari se kupuju po načelu viđeno kupljeno i nakon kupovine nije moguće primijeniti odgovornost iz tehničkih greški. Kupac pokretnine ili nekretnine u stečaju stvar dobiva slobodnu od svih založnih prava, hipoteka, zemljišnog duga. Uknjižena založna prava i zemljišni dug na toj nekretnini prestaju nakon što odluka o predaji kupcu postane pravomoćna, premda založni vjerovnici odnosno vjerovnici zemljišnog duga nisu potpuno isplaćeni.

    Ne prestaju: Stvarne služnosti, stvarni teret i građevinsko pravo. Prodajom nekretnine također ne prestaju i osobne služnosti, ako su bile upisane u zemljišnu knjigu prije početka stečajnog postupka.

Javno prikupljanje ponuda

Nekretnine i Pokretnine

  • Javno prikupljanje ponuda
    Za prodaju nekretnine i pokretnine, kao način prodaje također se može odabrati javno prikupljanje ponuda. Stečajni upravitelj nije dužan zaključiti ugovor s najpovoljnijim ponuditeljem.
  • Određivanje vrijednosti nekretnina i pokretnina
    Procjenu obavlja stečajni upravitelj ili sudski procjenitelj.
  • Prodajna cijena nekretnina i pokretnina (Javno prikupljanje ponuda)
    Početna cijena za pojedinačnu nekretninu ili pokretninu iznosi onoliko koliko je to navedeno u pojedinačnom pozivu.
  • Tko može sudjelovati na javnom prikupljanju ponuda (u stečaju)?
    Sudjelovati može svatko, također i strane fizičke i pravne osobe. Za sudjelovanje je potrebno pravodobno poslati ponudu i slijediti upute iz poziva. U obzir treba uzeti određena ograničenja: niti jedna strana fizička i pravna osoba ne može biti vlasnik poljoprivrednih zemljišta, šuma, zaštićenih područja, pravima prvokupa ograničeno je također i stjecanje nekretnina koja se tretiraju kao kulturna dobra. Nema nikakvih ograničenja za strane fizičke i pravne osobe iz država članica EU, za kupovinu građevinskih zemljišta, stanova i poslovnih zgrada. Druge strane fizičke i pravne osobe mogu postati vlasnici nekretnina temeljem odluke o postojanju uzajamnosti (reciprocitet).
  • Tko ne može biti kupac?
    Kupac pokretnine može biti svatko. Niti jedna strana fizička i pravna osoba ne može biti vlasnik poljoprivrednih zemljišta, šuma, zaštićenih područja, pravima prvokupa ograničeno je također i stjecanje nekretnina koja se tretiraju kao kulturna dobra. Vlasnici nekretnine ne mogu postati strane fizičke i pravne osobe, ako među državama ne postoji načelo uzajamnosti odnosno ako one ne steknu odluku o postojanju uzajamnosti (reciprocitet).
  • Razgledavanje nekretnina i pokretnina
    Razgledavanje je u pravilu moguće nakon prethodnog dogovora sa stečajnim upraviteljem ili u vremenu koje je navedeno u pozivu.
  • Kako sudjelovati na javnom prikupljanju ponuda?
    Svatko tko želi sudjelovati mora pravodobno poslati svoju ponudu, uplatiti jamčevinu i slijediti uvjete odnosno upute koje su navedene u pozivu.
  • Jamčevina
    Jamčevina u pravilu iznosi 1/10 (jednu desetinu) početne cijene ili onoliko koliko je to određeno u pojedinačnom pozivu. Jamčevina se svim neuspješnim ponuditeljima vraća nakon završetka prikupljanja ponuda ili u vremenu koje je navedeno u pozivu. Uspješnom ponuditelju koji ne plati kupovninu u roku ili odustane od svoje ponude, jamčevina se ne vraća.
  • Što ako je prisutan samo jedan ponuditelj?
    Nekretnine ili pokretnine mogu se prodati i onda kad je prisutan samo jedan ponuditelj.
  • Obveza uspješnog ponuditelja nakon javnog prikupljanja ponuda
    Uspješni ponuditelj dužan je nakon završetka prikupljanja ponuda sa stečajnim upraviteljem potpisati prodajni ugovor i platiti kupovninu te ispuniti ostale možebitne obveze u skladu s prodajnim ugovorom.
  • Predaja nekretnine ili pokretnine kupcu
    Nakon plaćanja kupovnine sud izdaje odluku o predaji (Zaključak o predaji) nekretnine ili pokretnine kupcu. Nakon toga kupac može preuzeti pokretninu, dok se za nekretnine k tome još uređuje upis u zemljišnu knjigu. Upisom vlasničkog prava na kupca brišu se također sva prava i tereti, za koje je sud odlučio u Rješenju o dosudi.
  • Koliko je sigurna kupovina nekretnina i pokretnina na javnom prikupljanju ponuda (u stečaju)?
    Stvari se kupuju po načelu viđeno kupljeno i nakon kupovine nije moguće primijeniti odgovornost iz tehničkih greški. Kupac pokretnine ili nekretnine u stečaju stvar dobiva slobodnu od svih založnih prava, hipoteka, zemljišnog duga. Uknjižena založna prava i zemljišni dug na toj nekretnini prestaju nakon što odluka o predaji kupcu postane pravomoćna, premda založni vjerovnici odnosno vjerovnici zemljišnog duga nisu potpuno isplaćeni.

    Ne prestaju: Stvarne služnosti, stvarni teret i građevinsko pravo. Prodajom nekretnine također ne prestaju i osobne služnosti, ako su bile upisane u zemljišnu knjigu prije početka stečajnog postupka. Premda postojanje takvih prava sud u obzir uzima pri određivanju vrijednosti nekretnine, kupac je također prije kupovine upoznat s postojanjem tih prava u Zaključku o prodaji.